رشته قرائت قرآن با وجود قدمتی نه چندان طولانی در ایران نسبت به کشورهایی مانند مصر، اساتید بزرگ و خوش‌خوانی را به خود دیده به گونه‌ای که در بسیاری از مواقع، تلاوت آنها تحسین قاریان برجسته مصری را برانگیخته است. رشته قرائت قرآن با وجود قدمتی نه چندان طولانی در ایران نسبت به کشورهایی مانند مصر، اساتید بزرگ و خوش‌خوانی را به خود دیده به گونه‌ای که در بسیاری از مواقع، تلاوت آنها تحسین قاریان برجسته مصری را برانگیخته است؛ در این گزارش برآنیم تا تعدادی از آنها را که به دلایل مختلف تا به حال به خوبی شناسانده نشده‌اند به خوانندگان محترم  معرفی کنیم؛ بدیهی است که تعداد قاریان و اساتید قرائت و حفظ قرآن ایران بسیار بیش از این افراد است، اما آنچه در این گزارش مطمع نظر واقع شده، کسب مهم‌ترین عناوین بین‌المللی در جهان اسلام است.

*استاد «سیدمحسن خدام‌حسینی»«سید محسن خدام‌حسینی» اولین قاری بین‌المللی ایران پس از انقلاب اسلامی و نفر اول مسابقات بین‌المللی ایران در سال 1360 است؛ بسیاری از چهره‌های بین‌المللی قرائت در ایران از شاگردان او هستند و همواره با افتخار از این موضوع یاد می‌کنند؛ این استاد اکنون همت خود را بر «تربیت قرآنین شاگردانش گماشته و در سازمان دارالقرآن‌الکریم این مهم را راهبری می‌کند؛ او سال‌هاست که رغبتی برای ارتباط با رسانه‌ها از خود نشان نمی‌دهد.

*استاد «هاشم روغنی»«هاشم روغنی» قاری مشهدی کشورمان که در سال 1363 توانست رتبه نخست مسابقات بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران را کسب کند.

*استاد «محمد حسین سعیدیان» «محمدحسین سعیدیان» استاد دانشگاه و قاری ممتاز ایرانی که توانست در سال 1366 مقام نخست مسابقات بین‌المللی قرائت قرآن جمهوری اسلامی ایران را به خود اختصاص دهد.

*استاد «حسن رضائیان»«حسن رضائیان» نفر اول از سمت چپ که به عنوان قاری و مؤذن توانمند جمهوری اسلامی ایران توانست تا در سال1367 رتبه نخست مسابقات بین‌المللی ایران را کسب کند؛ در کنار او «امیر آقایی» حافظ کل قرآن، «محمد عباسی» و «غلامرضا شاه‌میوه اصفهانی» از اساتید برجسته رشته قرائت مشاهده می‌شوند.

*استاد «محمد جواد پناهی»«محمدجواد پناهی» دیگر قاری ممتاز مشهدالرضا (ع) که موفق به کسب مقام نخست مسابقات بین‌المللی قرائت قرآن جمهوری اسلامی ایران در سال 1368 شد.

*استاد «عباس سلیمی»«عباس سلیمی» اولین قاری ایرانی که توانست مقام نخست مسابقات بین‌المللی کشور مالزی را در سال 1358 کسب کند؛ او در این تصویر در کنار استاد مرحوم «ابوالعینین شعیشع» از قاریان دوران طلایی کشور مصر نشسته و در حال گفت‌وگو با اوست.

*استاد «مهدی قره‌شیخلو» و استاد«عباس امام‌جمعه»«مهدی قره‌شیخلو» نفر سمت راست، دارنده مقام نخست مسابقات بین‌المللی قرائت جمهوری اسلامی ایران در سال 1371 و «عباس امام‌جمعه» نفر سمت چپ، قاری ممتاز کشورمان که موفق به کسب رتبه نخست مسابقات بین‌المللی کشور مالزی در سال 1368 شد.

*استاد «محمد عباسی»«محمدعباسی» قاری ممتاز ایرانی که توانست در مسابقات بین‌المللی قرائت قرآن ایران در سال 1372 مقام نخست را از آن خود کند.

*استاد «محمدرضا پورزرگری»«محمدرضا پورزرگری» قاری برجسته ایرانی که مقام نخست مسابقات بین‌المللی قرائت قرآن در ایران را در سال 1373 از آن خود کرد.

*استاد «کریم منصوری»«کریم منصوری» قاری محبوب ایرانی که تلاوت او همگان، حتی مصری‌ها را به یاد تلاوت استاد مرحوم «عبدالباسط» می‌اندازد؛ وی توانست در سال 1376 مقام نخست مسابقات بین‌المللی قرائت قرآن ایران را با خود همراه کند؛ با حضور او شاید بتوان گفت که عبدالباسط هنوز زنده است و تلاوت می‌کند.

*استاد «حسین کرمی»«حسین کرمی» قاری برجسته از شهر آذری زبان اردبیل که با کسب مقام نخست مسابقات بین‌المللی قرائت قرآن سال 1378 در ایران، سرآمد افتخارات خود را کسب کرد؛ او پزشک فوق تخصص کلیه است.

*استاد «رحیم خاکی»«رحیم خاکی» قاری ممتاز ایرانی که در مسابقات بین‌المللی سال 1379 قرائت قرآن در ایران مقام دوم را کسب کرد؛ او فعال رسانه‌ای و عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی و اصالتاً اهل شهر مراغه است؛ استاد «ابوالعینین شعیشیع» از قاریان عصر طلایی مصر، چندی قبل از درگذشت خود به وی اجازه‌نامه قرائت قرآن داد.

*استاد «حسن ربیعیان»«حسن ربیعیان» قاری ممتاز ایرانی که در سال 1380 توانست رتبه اول مسابقات بین‌المللی قرائت قرآن در ایران را کسب کند.

*استاد «قاسم رضیعی»«قاسم رضیعی» قاری و پزشک ایرانی که رتبه نخست مسابقات بین‌المللی قرآئت قرآن کریم ایران را در سال 1381 کسب کرد.

*استاد «حمیدرضا الاجگردی»«حمیدرضا الاجگردی» نفر سمت راست این تصویر است که مقام نخست مسابقات بین‌المللی سال 1382 در رشته قرائت قرآن کریم را از آن خود کرد.

*استاد «مهدی عادلی»«مهدی عادلی» قاری ممتاز و جوان ایرانی که طی مسابقات بین‌المللی قرائت قرآن جمهوری اسلامی ایران در سال 1383 مقام نخست را از آن خود کرد.

*استاد «حمید شاکرنژاد»«حمید شاکرنژاد» قاری جوان و ممتاز مشهدی که در سال 1384 توانست رتبه نخست مسابقات بین‌المللی قرائت قرآن در ایران را کسب کند؛ وی دارای خانواده ای قرآنی است و برادر او «حامد شاکرنژاد» نیز از قاریان خوش‌خوان و بنام ایرانی است.

*استاد «حسین فردی»«حسین فردی» قاری ممتاز ایرانی که مقام نخست مسابقات بین‌المللی قرائت قرآن در ایران را در سال 1386 کسب کرد؛ «جعفر فردی» برادر اوست و مقام دوم مسابقات بین‌المللی مالزی را در رشته قرائت دارد.

*استاد «صالح اطهری‌فرد»«صالح اطهری‌فرد» قاری ممتاز و متین ایرانی که در مسابقات بین‌المللی قرائت قرآن سال 1387 در ایران، مقام نخست را کسب کرد؛ او دبیر آموزش و پرورش است و در مدارس کرج به تدریس زبان انگلیسی می‌پردازد.

*استاد «سیدمحمدجواد حسینی»«سیدمحمدجواد حسینی» قاری برجسته ایرانی که در سال 1388 مقام نخست رشته قرائت در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم ایران را کسب کرد.

*استاد «عباس هاشمی»«عباس هاشمی» اولین قاری بوشهری که توانست با عبور از مراحل مختلف مسابقات قرآن ایران، خود را به مرحله بین‌المللی رسانده و مقام نخست این مسابقات را در سال 1390 به خود اختصاص دهد.

*استاد «حسین رستمی»


حسین رستمی قاری ایرانی در حال گفت‌وگو با رهبر معظم انقلاب، پس از اجرای تلاوت در محضر ایشان.

 

«حسین رستمی» قاری برجسته ایرانی که در سال 1385 مقام نخست مسابقات بین‌المللی قرائت قرآن کریم کشور مالزی را کسب کرد؛ او در این تصویر در حال گفت‌وگو با رهبر معظم انقلاب است؛ چهره‌های قرآنی و قاریان و حافظان هر ساله در دو مرحله به دیدار «آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای» می‌روند که محفلی بسیار معنوی و باعث طراوت روح است؛ رهبر عزیز انقلاب خود از فعالان قرآنی کشور از پیش از انقلاب تاکنون است.

*استاد «منصور قصری‌زاده»«منصور قصری‌زاده» قاری ممتاز ایرانی و دارنده مقام نخست مسابقات بین‌المللی قرائت قرآن کریم سال 1370 کشور مالزی است.

قاریان بین‌المللی دیگری نیز در جمع قاریان ایرانی حضور دارند که متآسفانه تصویر مناسبی برای معرفی آنها نیافتیم ؛ از آن جمله می‌توان به اساتید محترم «سید مرتضی سادات‌فاطمی»، «محمدکاظم محمدزاده»، «سید حمید هروی»، «محمود لطفی‌نیا»، «مهدی صیاف‌زاده»، «محمدجواد کاشفی» و «مسعود نیکدستی» اشاره کرد.نوع مطلب : شخصیت‌های قرآنی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 15 بهمن 1398 04:12
cheers a good deal this amazing site can be official along with casual
دوشنبه 7 بهمن 1398 03:00
One of the best man is normally the grooms most trustworthy
and faithful pal or relative. One of the best man is normally the
grooms most reliable and faithful friend or relative. The ushers may
be the grooms brothers, cousin, or best mates, or brothers and shut family of the bride.
Responsibilities of the best Man Before the marriage,
he - pays for his personal attire, bought or rented.
May give the envelope to the officiant earlier than the ceremony.
In the course of the ceremony, he - isn't a part of the processional
but enters with the groom, standing behind the groom and slightly
to the left. After the ceremony, he - immediately serves
as one of the witnesses in signing the wedding license.
On the reception, he - doesn't stand within the receiving
line until he can be the father of the groom. After the reception, he - promptly returns both his and the grooms rented formal put
on to the appropriate location.
چهارشنبه 2 بهمن 1398 02:26
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's which has a cappuccino.
They're handsome. Brown hair slicked back, glasses for his face, hazel eyes and the
most amazing lips I've seen. He could be well-built,
with incredible arms and also a chest that stands apart with this
sweater. We're standing right in front of each other talking about us, what we would
like into the future, what we're in search of on another person. He starts saying that bigger been rejected
lots of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ',
I only say He smiles at me, biting his lip.


‘Oh, I wouldn't know. Everything happens for good
reason right. But identify, utilize reject me, might you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, make use of mind if I kissed you right this moment?' he was quoted saying as I get far better him and kiss him.

‘The next time don't ask, function it.' I reply.

‘I love how you would think.' , he said.

For the time being, I start scrubbing my calcaneus within his leg, massaging it slowly. ‘So what can you prefer in ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘Everyone loves determined women. Someone to know what you want. Somebody that won't say yes just because I said yes. Someone who's not scared when you try a new challenge,' he says. ‘I'm never afraid of attempting new things, especially with regards to making new things in the sack ', I intimate ‘And I enjoy ladies who are direct, who cut over the chase, like you simply did. To become
honest, it really is a huge turn on.'
دوشنبه 9 دی 1398 16:54
Wonderful work! This is the type of info that are supposed
to be shared around the net. Disgrace on Google for now not positioning this
post higher! Come on over and consult with my website . Thank you =)
پنجشنبه 30 آبان 1398 17:24
thanks a lot a good deal this amazing site can be elegant and also
informal
چهارشنبه 29 آبان 1398 19:25
Your one-stop store to Asia's greatest sex location, find Tokyo Escorts, Brothels, Sensual
Rubs, Blowjob Bars, Reel Clubs, Sex Companies and much more!
یکشنبه 5 آبان 1398 18:07
thanks lots this website can be formal as well as relaxed
پنجشنبه 28 شهریور 1398 21:30
thanks a good deal this web site is actually formal as well as informal
سه شنبه 26 شهریور 1398 00:16
Hi, I do think this is an excellent web site. I stumbledupon it ;) I may
revisit once again since i have saved as a favorite it.
Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.
پنجشنبه 17 مرداد 1398 20:58
Thank you, I have just been looking for info approximately this subject for a long time and yours is the best I have discovered till now.
But, what in regards to the conclusion? Are you certain about the supply?
سه شنبه 15 مرداد 1398 23:08
Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and
sources back to your blog? My website is in the very same niche as yours
and my visitors would genuinely benefit from some of the information you present here.
Please let me know if this ok with you. Regards!
پنجشنبه 10 مرداد 1398 14:48

Very good facts. Many thanks!
drugs for sale canadian medications, liraglutide canadian medications 247 pharmacy near me canada rx canadian pharmacy cialis canadian pharmacy viagra brand canadian prescriptions online online pharmacies legitimate cialis canadian pharmacy
پنجشنبه 3 مرداد 1398 00:42
Index Search Villas and lofts for rental, search by region, find in a
few minutes a villa rented by city, many different
چهارشنبه 2 مرداد 1398 10:41
Index Search Villas and lofts to book, search by region, find
during first minutes a villa for rent by city, many different rooms lofts and villas.
Be thankful for photographs and data that the site has to make available you.
The site is a center for everyone the ads inside the field,
bachelorette party? Enjoy somebody who leaves
Israel? It doesn't matter what the main reason you will need to rent
a villa for an upcoming event or simply just a bunch recreation appropriate for any age.

The site is also the midst of rooms with the hour, which is another subject, for lovers who are searching
for a deluxe room equipped for discreet entertainment with
a spouse or lover. Regardless of what you are searching for, the 0LOFT website produces a hunt for you to
find rentals for loft villas and rooms throughout Israel, North South and Gush Dan.
شنبه 22 تیر 1398 18:30
Hello, I want to subscribe for this web site to get most up-to-date updates, so where
can i do it please help.
سه شنبه 18 تیر 1398 13:41
Index Search Villas and lofts to book, search by region, find
during first minutes a villa for rent by city, several different rooms lofts and villas.
Be stunned at the pictures and information that they have to offer you you.
The site is a center for every body the ads in the field, bachelorette party?
Enjoy an associate who leaves Israel? Regardless of the reason why
you have to rent a villa for a forthcoming event or maybe a group recreation well suited for any age.
The site is also the midst of rooms by the hour, which is another subject,
for lovers who are trying to find a luxurious room
equipped for discreet entertainment by using a spouse or lover.
No matter what you want, the 0LOFT website creates a seek out you to identify rentals for loft
villas and rooms throughout Israel, North South and Gush Dan.
شنبه 8 تیر 1398 17:56
Sexy2call Quick search and acquire the newest results Discover a massage
escort girl, discrete apartment or any perfect
and indulgent recreation. Trying to find escort girls?

Discrete apartments? Generate a quick search by
region, the greatest portal in Israel for discreet apartments and escort girls, a variety of youth ads that provides you with service and guidance you did not
know, try a search by city and discover the
dream girl for the next indulgence, business meeting? Ads tend not to include and
or provide and or encourage and or imply the provision of
sexual services. The ads are subject to every one of the binding laws on the State of Israel.
چهارشنبه 5 تیر 1398 01:29
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's possessing a cappuccino. He could be handsome.
Brown hair slicked back, glasses that are great for his face, hazel eyes and the most
beautiful lips I've seen. They're well-built, with incredible
arms along with a chest that is unique about this sweater.
We're standing in-front of one another talking about
people, what we want money for hard times, what we're searching for
on another person. He starts saying that he's got been rejected many times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ',
I only say He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I really don't know. Everything happens for an excuse right.

But tell me, you wouldn't reject me, could you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, make use of mind if I kissed you currently?' he was quoted saying as I receive far better him and kiss him.

‘The next occasion don't ask, just do it.' I reply.

‘I favor how you would think.' , he said.

In the meantime, I start scrubbing my heel bone within his leg, massaging it slowly. ‘What do you enjoy in females? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I enjoy determined women. Someone who knows what we want. Somebody that won't say yes just because I said yes. Someone who's not afraid of attempting interesting things,' he says. ‘I'm never afraid when you try a new challenge, especially when it comes to making a new challenge in the sack ', I intimate ‘And I enjoy women who are direct, who cut from the chase, like you recently did. Being
honest, what a huge turn on.
یکشنبه 2 تیر 1398 18:29

Fantastic material, Regards.
cialis rezeptfrei sterreich cialis mit grapefruitsaft buy cialis uk no prescription cialis coupons printable cialis generique get cheap cialis cialis 20 mg prezzo di cialis in bulgaria buy generic cialis cialis uk
شنبه 1 تیر 1398 10:43

Thanks a lot, Good information!
cialis dosage amounts we like it cialis soft gel buy cialis online nz cialis professional yohimbe where do you buy cialis dose size of cialis cialis dose 30mg cialis 5 mg buy cialis 20 mg cut in half order cialis from india
پنجشنبه 30 خرداد 1398 06:46

Nicely put. Kudos.
canadian cialis cialis prezzo al pubblico sialis cialis super kamagra only now cialis 20 mg no prescription cialis cheap costo in farmacia cialis sublingual cialis online cialis tablets tadalafil 5mg
چهارشنبه 29 خرداد 1398 16:01

Lovely info. Appreciate it!
cialis online deutschland prezzo cialis a buon mercato side effects for cialis cialis rezeptfrei sterreich try it no rx cialis cialis generico en mexico we like it cialis price cialis 100 mg 30 tablet cialis lowest price cialis tablets
سه شنبه 28 خرداد 1398 23:44

You've made your point.
cialis wir preise cialis side effects what is cialis venta cialis en espaa cialis generic cialis bula legalidad de comprar cialis cialis sans ordonnance acheter cialis meilleur pri canadian discount cialis
سه شنبه 28 خرداد 1398 07:35
Index Search Villas and lofts rented, search by region, find during first
minutes a villa rented by city, many different rooms lofts and villas.
Be stunned at the pictures and knowledge that the site has to offer you you.
The website is a center for everybody the ads inside the
سه شنبه 28 خرداد 1398 00:57

Good info. Thanks!
the best site cialis tablets generic cialis in vietnam generic for cialis cialis bula brand cialis generic where to buy cialis in ontario cialis savings card only now cialis for sale in us wow cialis 20 how to purchase cialis on line
یکشنبه 26 خرداد 1398 20:24

You reported that superbly!
cialis generique buy cialis uk no prescription cialis generique 5 mg cialis super acti cialis generique 5 mg viagra vs cialis cialis with 2 days delivery cialis generico in farmacia tadalafil 20mg acheter du cialis a geneve
یکشنبه 26 خرداد 1398 05:51

You suggested this fantastically.
generic cialis with dapoxetine how to purchase cialis on line cialis prices in england cialis coupons printable cialis 5 mg buy try it no rx cialis cialis flussig cialis rezeptfrei cost of cialis per pill acheter cialis meilleur pri
شنبه 25 خرداد 1398 16:22

You've made the point.
40 mg cialis what if i take walgreens price for cialis we choice cialis uk cialis official site cialis patent expiration walgreens price for cialis cialis side effects dangers we recommend cialis best buy cialis tablets australia we like it cialis price
پنجشنبه 23 خرداد 1398 08:01

Wonderful facts. Thanks.
cialis ahumada cialis 30 day sample cialis for sale in europa cialis daily reviews callus cialis 5 mg scheda tecnica rx cialis para comprar tarif cialis france canada discount drugs cialis cialis lowest price
چهارشنبه 22 خرداد 1398 17:54

With thanks. Numerous write ups!

generic for cialis cialis side effects dangers buy cialis online legal cialis super acti generic cialis at the pharmacy cialis official site enter site very cheap cialis online cialis cialis prezzo al pubblico prix de cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
گنجینه تصاویر قرآنی
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : ایوب حسینی
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در مورد فوتووبلاگ گنجینه تصاویر قرآنی ؟آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
فوتوبلاگ قرآنی صورالمبین
كد لوگوی ما
کلیپ نما اشتراک ویدئو و کسب درامد

                    
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic