تبلیغات
گنجینه تصاویر قرآنی - خبرسازترین چهره‌های تاریخ در قرآن کریم
 
قرآن کریم این کتاب انسان‌ساز و نسخه موفقیت برای تمامی نسل‌ها برای اینکه انسان‌ها در راه رسیدن به موفقیت راهنمای خوبی داشته باشند شخصیت‌های مثبت و منفی زیادی را معرفی می‌کند که به عنوان چهره انتخاب شده‌اند . اما فرقی که بین انتخاب چهره‌های سال در کشورهای مختلف و آیات الهی وجود دارد این است که برعکس افرادی که تنها در یک سال به عنوان چهره معرفی می‌شدند و بعد از گذشت یک سال نام آن‌ها به فراموشی سپرده می‌شد این بار در آیات الهی کسانی که به عنوان چهره انتخاب می‌شوند نامشان جاودانه در تاریخ ثبت می‌شود.

شخصیت‌های مثبت زیادی در آیات الهی به عنوان چهره انتخاب شده‌اند اما آنچه در این نوشته به آن پرداخته شده شخصیت‌های منفی هستند که به خاطر عملکرد بدشان به عنوان خبر سازترین چهره های تاریخ انتخاب شده‌اند :

1- شیطان

شیطان را شاید بتوان جزء اولین چهره‌های خبرساز در قرآن کریم خواند که وقتی خداوند متعال به او فرمود:

(وَ إِذْ قُلْنا لِلْمَلائِکَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ: و هنگامی را که به فرشتگان گفتیم: «برای آدم سجده کنید.»)الإسراء : 61

با غرور و تکبر و حسادتی که نسبت به مقام و منزلت حضرت آدم داشت از فرمان الهی سرپیچی کرد و بعد از سرپیچی از این دستور نام خود را در خبر سازترین چهره های تاریخ در قران کریم ضبط كرد و خبر نافرمانی او به سرعت در دنیا گسترش یافت.

او وقتی دید که جزء اولین کسانیست که نام او جزء خبرسازترین چهره‌های تاریخ ثبت شده است باز هم از کار خویش پشیمان نشد و به نیت پلید خود ادامه داد و تصمیم گرفت تا نام هر کسی را که از او پیروی کند جزء خبرسازترین چهره‌های تاریخ ثبت و ضبط کند و قسم یاد کرد که:

(قالَ فَبِما أَغْوَیْتَنی لَأَقْعُدَنَّ لَهُمْ صِراطَکَ الْمُسْتَقیم: گفت: «پس به سبب آن که مرا به بیراهه افکندی، من هم برای فریفتن آنان حتماً بر سر راه راست تو خواهم نشست.») الأعراف : 16

2- قابیل

ماجرا از آنجا آغاز شد که وقتی دو برادر برای تقرب به خداوند کاری انجام دادند و فقط از یکی از آنهابه خاطر تقوا و نیت خالصی که در انجام عمل داشت مورد قبول واقع شد:

(وَ اتْلُ عَلَیْهِمْ نَبَأَ ابْنَیْ آدَمَ بِالْحَقِّ إِذْ قَرَّبا قُرْباناً فَتُقُبِّلَ مِنْ أَحَدِهِما وَ لَمْ یُتَقَبَّلْ مِنَ الْآخَرِ : و داستان دو پسر آدم را به درستی بر ایشان بخوان، هنگامی که هر یک از آن دو، قربانی پیش داشتند. پس، از یکی از آن دو پذیرفته شد و از دیگری پذیرفته نشد) المائدة : 27

قابیل کسی بود که با قتل برادر خود نخستین قتل و آدم‌کشی را در روی زمین انجام داد و نام خود را به عنوان یکی از مهم‌ترین چهره های خبر ساز در قران کریم ثبت کردو با این اقدام خود ثابت کرد که منشأ بسیاری از اختلاف‌ها و قتل‌ها و تجاوزها چیزی به جز حسد نیست.

3- قارون

او با ثروت زیادی که به تعبیر قران کریم حتی برای جابجایی کلیدهای گنجینه‌هایش نیز احتیاج به خدم و حشم فراوان بود :

ْ(وَ آتَیْناهُ مِنَ الْکُنُوزِ ما إِنَّ مَفاتِحَهُ لَتَنُوأُ بِالْعُصْبَةِ أُولِی الْقُوَّه : و از گنجینه‌ها آن قدر به او داده بودیم که کلیدهای آن‌ها بر گروه نیرومندی سنگین می‌آمد) (القصص : 76)

شهرت زیادی در بین مردم زمان خودش بدست آورده بود اما این شهرت و آوازه به قدری نبود که او را راضی کند به همین خاطر باز ثروت و داشته‌های خودش را به رخ مردم می‌کشاند:(فَخَرَجَ عَلی قَوْمِهِ فی زینَتِهِ: پس قارون با کوکبه خود بر قومش نمایان شد) (القصص : 79)

اما وقتی به نصیحت خیر خواهان قوم خود گوش فرا نداد و ثروت و اقتصادی را که به وسیله کمک به نیازمندان و... مقدمه رسیدن به خداوند بود وسیله دوری خود از خداوند و طغیان و سرکشی قرار وقتی با ثروت و مال و منال خود به هلاکت رسید به عنوان یکی از چهره‌های خبر ساز نامش در تاریخ ثبت شد.

4- بلعم باعورا

وی در ابتدای کار در صف مؤمنان واقعی بود تا جایی که یکی از ارکان رسالت حضرت موسی به حساب می‌آمد و کارش به جایی رسیده بود که مستجاب‌الدعوه بود و عده زیادی از از اطراف و اکناف برای ملاقات او می‌آمدند.

اما ماجرایی که او را به عنوان یکی از چهره های منفی و خبرساز تاریخ معرفی کرد انحراف او به خاطر وعده‌های کذایی به درگاه طاغوت بود تا جایی که در صف مخالفان حضرت موسی قرار گرفت و خداوند در حق او فرمود:

(فَمَثَلُهُ کَمَثَلِ الْکَلْبِ إِنْ تَحْمِلْ عَلَیْهِ یَلْهَثْ أَوْ تَتْرُکْهُ یَلْهَثْ ذلِکَ : از این رو داستانش چون داستان سگ است که اگر بر آن حمله‌ور شوی زبان از کام برآورد، و اگر آن را رها کنی باز هم زبان از کام برآوَرَد) (الأعراف : 176)

5- فرعون

در ابتدای ماجرا ادعای خدایی می‌کرد و می‌گفت: (فَقالَ أَنَا رَبُّکُمُ الْأَعْلی: و گفت: «پروردگار بزرگ‌تر شما مَنَم (النازعات : 24) اما همین‌که مقداری قدرت و سرمایه‌اش بیشتر شد ادعای بالاتری کرد و این‌گونه گفت:»)

(وَ قالَ فِرْعَوْنُ یا أَیُّهَا الْمَلَأُ ما عَلِمْتُ لَکُمْ مِنْ إِلهٍ غَیْری : و فرعون گفت: «ای بزرگان قوم، من جز خویشتن برای شما خدایی نمی‌شناسم.») القصص : 38

او سرسخت‌ترین دشمن بنی‌اسرائیل بود و از هیچ جنایتی در حق آن‌ها فرو گذار نمی‌کرد تا اینکه وقتی از رود نیل به همراه لشگریانش در حال حرکت بود رود نیل به هم آمده و همه آن‌ها غرق شدند.

فرعون که همه چیز را تمام شده می‌دید در آخرین لحظات ایمان آورد اما چون این ایمان اضطراری بوده و دیگر ارزشی نداشت از او پذیرفته نشد و او نیز به همراه سپاهیان خویش در امواج خروشان رود نیل غرق شدند.

6- نمرود

جدال‌ها و گفتگوهای او با حضرت ابراهیم برای درهم کوبیدن حق و حقیقت به اوج خود رسیده بود اما همواره در مقابل شکوه و عزت و اقتدار حضرت ابراهیم خوار و ذلیل می‌شد و سرانجام این پادشاه قدرتمند تاریخ توسط پشه‌ای که ابتدا روی لب او نشست و آن را گزید، سپس به سوراخ بینی او وارد شد و از آنجا به مغزش راه یافت بعد از گذشت چهل روز به هلاکت رسید و نامش را به عنوان یکی از چهره‌های خبر ساز تاریخ که با آن همه قدرت و شکوه توسط یک پشه کوچک به هلاکت رسید ثبت و ضبط کرد. ( معارف و معاریف: جلد 10، ص 226)

خلاصه مطلب اینکه صفاتی مانند حسد و غرور و شهوت‌پرستی صفاتی هستند که مانع از عاقبت به خیری افراد زیادی در طول تاریخ شده‌اند تا جایی که نامشان برای همیشه در دفتر تاریخ نوشته شده است و هر ساله نیز عده زیادی به خاطر داشتن این صفات به آن‌ها می‌پیوندند.نوع مطلب : قرآن های مختلف، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 26 مهر 1397 11:53
I was extremely pleased to discover this website.
I want to to thank you for ones time just for this wonderful read!!
I definitely appreciated every bit of it and I have you saved as a favorite to see new stuff in your site.
یکشنبه 22 مهر 1397 19:01
Hi there, the whole thing is going sound here and ofcourse every
one is sharing data, that's actually fine, keep up writing.
دوشنبه 20 فروردین 1397 10:33
Do not take my word for it, hear firsthand from renown historians who detail the
contribution made by Castellani and his workers.
شنبه 18 فروردین 1397 20:10
Have actually been taking little over a month.
جمعه 17 فروردین 1397 07:55
This how-to article will show you how to force telemarketers to stop calling you.
جمعه 17 فروردین 1397 03:43
Individuals nevertheless discovered a way to find
this heart-warming.
جمعه 17 فروردین 1397 00:50
Here are some methods on how best to accomplish that.
چهارشنبه 15 فروردین 1397 13:57
However they will continue to work very much the same
each time a similiar situation arises.
چهارشنبه 15 فروردین 1397 05:03
Having grown up within the area I'm looking ahead to re-establishing links with previous friends and becoming part of the vibrant arts scene.
چهارشنبه 15 فروردین 1397 02:06
Have been taking little over a month.
شنبه 1 مهر 1396 18:47
Hello, I enjoy reading all of your article post. I wanted to write a little comment
to support you.
دوشنبه 30 مرداد 1396 10:19
We're a group of volunteers and starting a new scheme
in our community. Your site provided us with valuable info to work on. You have
done an impressive job and our whole community will be grateful
to you.
شنبه 7 مرداد 1396 20:54
Simply desire to say your article is as amazing. The clearness to your submit is just
excellent and i can think you are a professional in this subject.
Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with drawing close
post. Thank you one million and please continue the enjoyable work.
جمعه 6 مرداد 1396 20:25
Wonderful website. A lot of helpful info here. I'm sending it to some buddies ans additionally sharing
in delicious. And certainly, thank you on your effort!
پنجشنبه 24 فروردین 1396 20:07
Hi there, I enjoy reading all of your article.

I wanted to write a little comment to support you.
یکشنبه 20 فروردین 1396 11:35
Thanks , I have recently been looking for information about this subject
for ages and yours is the best I have discovered till now.
But, what in regards to the bottom line? Are you certain in regards to the supply?
شنبه 10 تیر 1391 11:26
سلام
غرض از مزاحمت , معرفی سایتی جالب به شماست که با مراجعه مرتب به آن تقریبا نیازی ندارید که به دنبال مطلب و عکس جدید بگردید . سایتی که می توانید در آن با وبلاگ ها وسایت های زیادی آشنا شوید .
محسن باکس سایتی است که صاحبان سایت ها و وبلاگ ها جدیدترین مطالب خود را به رایگان در آن معرفی می کنند . آن ها این کار را برای افزایش آمار بازدید وبسایتشان انجام می دهند .
سایت محسن باکس با ظاهری ساده و سبک و موضوع بندی شده , که با اینترنت کم سرعت نیز به راحتی قابل مشاهده است , امکان مشاهده ی لیست بزرگی از مطالب و عکس های جدید , جالب و خنده دار را برای شما فراهم آورده است . به عنوان مثال می توانید جدیدترین اخبار جالب و عجیب , مطالب طنز , عاشقانه , آموزشی , ورزشی , مذهبی , آموزش وبلاگ نویسی , دفاع مقدس و عکس های خنده دار , جالب و عجیب , عکس های هنرمندان زن و مرد ایرانی و خارجی و عکس های ورزشکاران و اخبار و حواشی ورزشی را مشاهده کنید .
به تدریج مطالب جدیدی با موضوعات بیشتری به سایت اضافه خواهد شد . اگر مطلب و یا عکس هایی دیدید که دوست داشتید آنها را به دیگران نیز معرفی کنید با مراجعه به صفحه ی ارسال لینک رایگان و پرکردن یک فرم ساده می توانید آن ها را به سایت بفرستید تا دیگران هم آن ها را ببینند . اگر خودتان صاحب وبلاگ هستید و یا قصد ایجاد وبلاگ را دارید و نگران این هستید که چگونه بازدید کننده جذب کنید و آن را سریعتر مشهور کنید , استفاده از محسن باکس گزینه ی بسیار خوبی است چون بایت افزایش بازدید و معرفی مطالب وبلاگ شما , هیچ چیزی از شما نمی خواهد فقط باید زحمت بکشید و لینک هایتان را به محسن باکس بفرستید .
آدرس : http://www.mohsenbox.com
موفق باشید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


گنجینه تصاویر قرآنی
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : ایوب حسینی
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در مورد فوتووبلاگ گنجینه تصاویر قرآنی ؟آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
فوتوبلاگ قرآنی صورالمبین
كد لوگوی ما
کلیپ نما اشتراک ویدئو و کسب درامد