سه شنبه 23 آبان 1391 :: نویسنده : ایوب حسینی
بررسی آیات مربوط به امام حسین (ع) در قرآن و جایگاه قرآن در حرکت ایشان از مدینه تا کربلا قرآن کریم یگانه شاهراه رستگاری انسان و رسیدن به سعادت است. جز در پرتو نورانی آیات کتاب خدا راه گریزی از جهل، گمراهی و غفلت نیست. اهل بیت پیامبر (ص) پرچمداران هدایت و در حقیقت ترجمان راستین قرآن و فصل الخطاب بوده و همچون قرآن، تنها راه هدایت و تمثل صراط مستقیمند. قرآن و عترت در واقع یک حقیقتند و هر یک تبلور تمام عیار موهبت، رحمت و هدایت آسمانی اند؛ حقیقتی جاویدان که یکی بدون دیگری نمی تواند تفسیر و تبیین شود. به هر کدام که رجوع شود و در آن تعمق و تفکر گردد، تو را به سوی دیگری می خواند. در ژرفای قرآن به حضور اهل بیت (علیهم السلام) می رسی و با دقت و توجه در سیطره نظری و عملی اهل بیت (علیهم السلام) به محتوا و مفهوم آیه های قرآن رهنمون می شوی. در این میان نور هدایت حسین بن علی (ع) فروزان تر و آتش عشق او پر نفوذتر و تأثیرگذارتر است و این چیزی جز اراده حق نیست که حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات بشریت از اول تا به ابد باشد. تأمل و تدبر در آیات قرآن در حقیقت به شناخت و آگاهی از امام (ع) نیز منجر می شود و این بدان معناست که هر یک از ثقلین به مثابه میزان و معیار، صحت و سقم دیگری را حکایت می کند. در این نوشتار ابتدا به آیاتی از قرآن که درباره اهل بیت (علیهم السلام) و امام حسین (ع) است اشاره و سپس به همراهی و همگامی قرآن در طول مسیر حرکت امام (ع) از مدینه تا کربلا پرداخته می شود.
آیات فراوانی درباره امام حسین (ع) وجود دارد که از نگاه مفسرین بعضی آیات مستقیماً درباره حضرت است؛ برخی در شأن یا تطبیق بر امام حسین (ع) می باشد و بعضی نیز بر اهل بیت (علیهم السلام) و به تبع آنان امام حسین (ع) دلالت می کند.
آیه مباهله: هرگاه بعد از علم و دانشی که (درباره مسیح) به تو رسید، کسانی با تو به محاجه و ستیزه برخیزند به آنها بگو پیامبر، ما فرزندان خود را دعوت می کنیم شما هم فرزندانتان را، ما زنان خویش را دعوت می کنیم شما نیز زنانتان را، ما از نفوس خود دعوت می کنیم شما هم از نفوس خود. آنگاه مباهله کنیم؛ و لعنت خدا را بر دروغگویان قرار دهیم. (1)
تقریباً همه مفسران شیعه و سنی تصریح کرده اند که آیه مباهله در حق اهل بیت پیامبر (ص) نازل شده و ایشان نیز تنها کسانی را که همراه خود به میعادگاه بردند، حضرت علی (ع)، حضرت زهرا (س)، امام حسن (ع) و امام حسین (ع) بود و در نتیجه جای هیچ شک و تردیدی نیست که منظور از «ابناءنا» در این آیه امام حسن (ع) و امام حسین (ع) است. گواه این امر هم روایات متعددی است که از اهل تسنن و شیعه نقل شده و به امام حسن (ع) و امام حسین (ع) کلمه «ابن رسول الله» اطلاق شده.
آیه تطهیر: «انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا» (2)
همانا خداوند اراده فرموده که ناپاکی و پلیدی را از شما اهل بیت دور گرداند و شما را کاملاً پاک و طاهر سازد. «رجس» در لغت به معنی پلیدی و آلودگی است. علاوه بر اینکه به این آیه استناد می شود و عصمت اهل بیت (علیهم السلام) ثابت می گردد، اطلاق آن را بر اهل بیت (علیهم السلام) نیز تأکید می کند. گویند این آیه در منزل ام سلمه همسر پیامبر (ص) نازل شد و آن حضرت، علی، فاطمه، حسن و حسین را فرا خواند و در زیر جامه و عبای خود جمع کرد و ضمن تلاوت این آیه فرمود: خدایا اینان اهل بیت من هستند، آنها را از پلیدی ها پاکشان گردان.
برای اینکه این قضیه به اطلاع مردم و اصحاب برسد و عموم مردم از آن آگاه شوند، مدت ها هر روز صبح هنگام رفتن به مسجد از در خانه فاطمه می گذشت و آنان را با عنوان اهل بیت خطاب می فرمود و به نماز فرا می خواند و آیه تطهیر را تلاوت می کرد. عده ای گمان کرده بودند این آیه درباره زنان پیامبر نازل شده و کس دیگری را در بر نمی گیرد اما احادیث و روایات متعددی وجود دارد که از طریق شیعه و سنی وارد شده و همگی گویای این حقیقت است که این آیه اختصاص به همان پنج نفر دارد و سایرین را در بر نمی گیرد. (3)
آیه اولی الامر: «اطیعوالله و اطیعوالرسول و اولی الامرمنکم» (4) از خدا و رسول و نیز از اولی الامر پیروی کنید. درباره اولی الامر در این آیه دو قول وجود دارد: عده ای می گویند آنان امرا هستند و همه خلفا و امیران را شامل می شود اما در روایات متعددی که از پیامبر اسلام (ص) نقل شده منظور از اولی الامر، امامان دوازده گانه اند که نام و مشخصات هر یک توسط آن حضرت به طور صریح و دقیق بیان شده که از جمله آنها حدیث جابر است که در آن نام یکایک ائمه معصومین از علی (ع) تا حضرت ولی عصر (عج) ذکر شده. (5) پس طبق این آیه اطاعت و فرمانبرداری از اولی الامر واجب شده بنابراین اطاعت و پیروی از دستورات و بیانات امام حسین (ع) لازم و واجب است.
طبق آیه«قل لا اسئلکم علیه اجرالاالمودة فی القربی» (6) محبت و دوستی امام حسین (ع) از امت اسلامی خواسته شده زیر امام حسن (ع) در خطبه ای این چنین فرمودند: منظور خدا از اقتراف حسنه و کار نیک انجام دادن در این آیه مودت و دوستی ما اهل بیت است.
«و من قتل مظلوما فقد جعلنا لولیه سلطانا» کسی که مظلوم کشته شد برای ولی او سلطه قرار دادیم. (7) یکی از القاب امام حسین (ع) مظلوم است که بیشتر با نام او همراه است؛ مانند السلام علی الحسین المظلوم الشهید. (8) آیه یاد شده به احترام خون انسان ها و حرمت شدید کشتن آنان اشاره دارد. در روایتی این مفهوم به شهادت سیدالشهدا (ع) تطبیق داده شده. فردی از امام صادق (ع) از تفسیر آیه پرسید. حضرت فرمودند: «هو الحسین بن علی قتل مظلوما و نحن اولیاه و القائم منااذقام طلب بثارالحسین» او حسین است که مظلومانه کشته شد و ما اولیاء او هستیم و قائم ما هنگام ظهور به خونخواهی حضرت قیام خواهد کرد. (9)
« مرج البحرین یلتیقیان* بینهما برزخ لایبقیان*... یخرج منهما اللوء لوء و المرجان» (10) این آیات همانند آیات دیگر سوره الرحمن نعمت های الهی را یادآوری می کنند و می فرمایند خداوند دو دریای مختلف را در کنار هم روانه کرد و با اینکه با یکدیگر تماس و برخورد دارند ولی هیچکدام بر دیگری طغیان و غلبه نمی کند چون در میان آن دو برزخی قرار داده شده که مانع از طغیان و غلبه یکی بر دیگری می شود. از آن دو دریا مروارید و مرجان خارج می شود.
ابتدا لازم به ذکر است که آیات قرآن ظاهر و باطنی دارند به همین دلیل ممکن است یک آیه دارای چندین معنا باشد و آنچه در روایات برای تفاسیر آنها آمده از بطون قرآن است که از ائمه رسیده و منافاتی با ظاهر آن نداشته باشد. در حدیثی از امام صادق (ع) در تفسیر آیات مذکور آمده: علی (ع) و فاطمه (س) دو دریای عمیقند که هیچیک بر دیگری تجاوز نمی کند و از این دو دریا لوءلوء و مرجان یعنی حسن و حسین خارج شده اند (11). در روایت دیگری نیز آمده منظور از دو دریا علی و فاطمه و منظور از برزخ و حائل میان آن دو رسول خدا و مقصود از لوءلوء و مرجان حسن و حسین هستند. (12)

تجلی قرآن از مدینه تا کربلا
 

در مسیر حرکت امام حسین (ع) از مدینه تا کربلا اتفاقات و حوادث قابل تأمل و شگفتی رخ داد و حضرت در مقابله و مواجهه با هر کدام با تأسی و استفاده از قرآن حرکت خود را قاطعانه و محکم پیش می بردند.
در مدینه هنگامی که مروان نماینده یزید مأمور شده بود تا از امام حسین (ع) هر طور که شده بیعت بگیرد اما رو به مروان کرد و فرمود: وای بر تو، تو پلیدی در حالی که ما خانواده ای هستیم که خدا در مقام و منزلت ما فرموده: «انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا» و پس از آن از بیعت با یزید ممانعت کردند و به سوی مکه حرکت نمودند.
هنگام خروج از مدینه نیز این آیه را تلاوت فرمودند که «فنخرج منها خائفا یترقب قال رب نجنی من القوم الظالمین». (15) این آیه را خداوند از قول موسی (ع) می فرماید که هنگامی که از ترس فرعون به سوی مدین می رفت، گفت: پروردگارا مرا از قوم ستمکار نجات بده.
آنگاه که امام حسین (ع) به سوی مکه رهسپار شدند گروه هایی از جنیان و فرشتگان برای یاری آن حضرت حاضر شدند اما امام این آیات را تلاوت فرمودند: «اینما تکنوا یدرککم الموت و لو کنتم فی بروج مشیدة». (16)
هر جا باشید ولو در برج های استوار و سر به فلک کشیده. مرگ شما را فرا می گیرد؛ و همچنین آیه «لبرز الذین کتب علیهم القتل الی مضاجعهم» (17) کسانی که کشته شدند در سرنوشتشان نوشته شده بود (با پای خویش) به قتلگاه خود رهسپار می شدند.
در شب سوم شعبان سال 60 همین که وارد مکه معظمه گردید، چون وارد شد این آیه را تلاوت فرمود: «و لما توجه تلقاء مدین قال عسی ربی این یهدینی سواء السبیل». (18) این آیه را خداوند درباره احوالات موسی (ع) فرمود. موقعی که متوجه شهر مدین شد، گفت: امید است پروردگار من، مرا به راه راست هدایت نموده و به مقصود برساند.
 
در مکه نیز هنگامی که با ابن عباس به گفت وگو مشغول بودند درباره بنی امیه این آیات را تلاوت کردند: «انهم کفروا بالله و برسوله و لایاتون الصلاة الا و هم کسالی» آنان به خدا و پیامبر او کفر ورزیده و جز با حالت کسالت به نماز نپرداخته اند (19)؛ و همچنین آیه «یرائون الناس و لایذکرون الله الا قلیلا» با مردم ریاکاری می کنند و خدا را جز اندکی یاد نمی کنند؛ و آیه «مدبرین بین ذلک لا الی هولاء و لاالی هولاء و من یضل الله فلن تجد له سبیلا» یعنی در این میان (بین کفر و ایمان) سرگشته اند نه جزو آنان (مومنان) و نه جزو اینان ( نامومنان) و هر کسی که خداوند در گمراهی واگذاردش هرگز برای او بیرون شدنی نخواهد یافت (20) در انتها فرمودند: «کل نفس ذائقه الموت و انما توفون اجورکم» هر جانداری چشنده طعم مرگ است و بی شک در روز قیامت پاداش هایتان را به تمامی خواهند داد (21).
در آستانه عید قربان که امام حسین (ع) به دلیل شدت فشار ها و ناامنی موجود تصمیم به خروج از مکه و حرکت به سوی کربلا گرفتند، نماینده یزید که مأمور شده بود یا بیعت از امام بگیرد یا او را به شهادت برساند در راه مکه راه را بر امام و اهل بیتش بست و درگیر شدند. به امام حسین (ع) گفتند: می ترسیم شما بین مردم شکاف بیفکنی! حضرت این آیه را تلاوت فرمودند: «لی عملی و لکم عملکم انتم بریئون مما اعمل و انا بریء مما تعملون» عمل من از آن من و عمل شما از آن شماست. شما از آنچه من می کنم بری و برکنارید و من از آنچه شما می کنید بیزار. (22)
در وسط راه بود که خبر خیانت مردم کوفه و شهادت پسرعم امام (مسلم بن عقیل) به ایشان رسید. فرزدق شاعر معروف در بین راه مکه و عراق به امام چنین گفت: چگونه به طرف عراق می روی در حالی که پسرعموی تو را کشته اند؟ امام بلافاصله پس از شنیدن خبر فرمودند: «انا لله و انالیه راجعون».
سپس به حرکت خویش ادامه دادند تا اینکه با سپاهیان حربن یزید ریاحی رو به رو شدند و مجبور به فرود آمدن در کربلا گردیدند. حر به امام گفت: چرا آمده ای؟ فرمود: نامه های دعوت شما مرا به اینجا آورد ولی حالا پشیمان شده اید؛ و این آیه را تلاوت فرمود: «فمن نکث فانما نکث علی نفسه» پس هر کس که پیمان شکند همانا به زیان خویش پیمان شکسته است. (23)
همین که فرماندار کوفه (عبیدالله بن زیاد) نامه رسمی برای حر فرستاد که راه را بر حسین ببندد و او نامه را به امام عرضه داشت، امام این آیه را تلاوت فرمودند: «و جعلناهم ائمه یدعون الی النار...» و آنان را پیشوایانی خواندیم که به سوی آتش دوزخ دعوت می کنند و روز قیامت یاری نمی یابند. (24)
در روز عاشورا نیز در بحبوحه جنگ آیاتی را تلاوت فرمودند که علاوه بر رسوا کردن دشمن، به بیان اهداف و مقاصد خویش از جنگ پرداختند تا آنان که در لشکر یزید بودند این کلمات را شنیده باشند و خود راه خود را انتخاب کنند. «فاجعلوا امرکم و شرکائکم ثم لایکن امرکم ثم اقتضوا الی و لا تنظرون» شما با شریکانی که قائلید کارتان را هماهنگ و عزمتان را جزم کنید، سپس در کارتان پرده پوشی نکنید، آنگاه کار مرا یک سره نمایید و مهلتم ندهید. (25)
در ادامه فرمودند: «انما ولی الله الذی نزل الکتاب و هو یتولی الصالحین» سرور من خداوند است که این کتاب آسمانی را فرو فرستاده و او دوستدار شایستگان است. (26)
در انتها نیز فرمودند: «اعوذ بربی و ربکم من کل متکبر لا یومن بیوم الحساب» یعنی من به پروردگار خود و پروردگار شما از شر هر متکبری که به روز حساب ایمان ندارد، پناه می برم (27) و با این اذکار بود که به میدان نبرد شتافت و جانانه در راه خداوند متعال به شهادت رسید.

سوره امام حسین (ع)
 

در میان شیعه امامیه معروف است که سوره فجر سوره امام حسین (ع) است و آن به خاطر روایتی است از امام صادق (ع) که فرمودند: سوره فجر را در هر نماز واجب و مستحب بخوانید. «فانما سوره للحسین بن علی» که سوره حسین بن علی (ع) است (13) و دیگر اینکه صاحب نفس مطمئنه را که در آیات آخر این سوره آمده، امام حسین (ع) معرفی کرده اند و همین امر شاید مهم ترین علت شهرت این سوره به نام امام حسین (ع) باشد؛ چنان که در روایت دیگری از امام صادق (ع) می خوانیم: «یا ایتهاالنفس المطمئنه» را نشنیده ای؟ منظور از این آیه، امام حسین (ع) است. او صاحب نفس مطمئنه و راضیه و مرضیه است. یاران او نیز از دودمان رسالتند و در روز رستاخیز از خداوند راضی و خدا نیز از آنان راضی است. (14)

پی نوشت ها :
 

1- آل عمران/61.
2- احزاب/33.
3- مجمع البیان ج 8ص375 المیزان ج 16ص336.
4- نساء/59.
5- تفسیرصافی ج1 ص 366.
6- شوری/23.
7- اسراء/33.
8- مفاتیح/148.
9- تفسیرنورالثقلین ج4 ص 182.
10- الرحمن/19 تا 22.
11- تفسیرقمی ج2 ص 322.
12- البرهان ج5 ص 266.
13- تفسیرنور الثقلین ج5 ص 571.
14- بحارالانوار ج36 ص 131.
15- قصص/21.
16- نساء/78.
17- آل عمران/154.
18- قصص/22.
19-توبه/54.
20-نساء/141 و 142.
21- آل عمران/185.
22- یونس/41.
23- فتح/10.
24- قصص/41.
25- یونس/71.
26- اعراف/196.
27- غافر/27.
منبع: نشریه همشهری آیه شماره 8نوع مطلب : قرآن های مختلف، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 3 تیر 1398 10:30

Nicely put, With thanks!
cialis dosage recommendations cialis side effects generico cialis mexico cialis lilly tadalafi cialis generic costo in farmacia cialis tesco price cialis buying brand cialis online callus cialis 50 mg soft tab
یکشنبه 2 تیر 1398 18:29

Wonderful material. Cheers.
venta de cialis canada click here to buy cialis generic cialis levitra cialis para que sirve cialis authentique suisse venta de cialis canada chinese cialis 50 mg buying cialis overnight what is cialis cialis rezeptfrei sterreich
یکشنبه 2 تیر 1398 03:49

Nicely spoken without a doubt! .
canadian discount cialis side effects for cialis deutschland cialis online cost of cialis cvs cialis tadalafil online brand cialis generic buy cheap cialis in uk generic cialis soft gels only best offers cialis use side effects of cialis
شنبه 1 تیر 1398 10:49

Position clearly considered..
cialis tadalafil online cialis 5 mg funziona cialis generique 5 mg cialis canada cialis without a doctor's prescription cialis wir preise deutschland cialis online cialis pills price each cialis australian price generic cialis levitra
جمعه 31 خرداد 1398 18:44

Thanks! Quite a lot of facts.

cialis pills boards callus cialis purchasing compare prices cialis uk we recommend cialis info generic cialis with dapoxetine acquistare cialis internet cialis ahumada rx cialis para comprar cialis without a doctor's prescription
جمعه 31 خرداد 1398 03:08

Wow plenty of fantastic material!
click now buy cialis brand precios cialis peru tadalafil generic how to buy cialis online usa generic cialis soft gels cialis per paypa cialis in sconto side effects of cialis cialis mit grapefruitsaft cialis sans ordonnance
سه شنبه 28 خرداد 1398 01:04

You made your point.
cialis side effects dangers cialis 30 day trial coupon effetti del cialis rezeptfrei cialis apotheke generic cialis tadalafil link for you cialis price generic for cialis cialis mit grapefruitsaft how much does a cialis cost cialis 5mg
دوشنبه 27 خرداد 1398 10:16

Whoa all kinds of helpful data.
cialis purchasing cialis wir preise american pharmacy cialis cialis flussig prezzo di cialis in bulgaria acheter cialis kamagra ou trouver cialis sur le net generic cialis soft gels generic cialis pro no prescription cialis cheap
یکشنبه 26 خرداد 1398 06:06

Beneficial facts. Thanks a lot.
generic cialis 20mg uk buy cheap cialis in uk cialis 5 mg para diabeticos fast cialis online we recommend cheapest cialis miglior cialis generico cialis coupons side effects for cialis compare prices cialis uk side effects of cialis
شنبه 25 خرداد 1398 16:35

You made the point.
compare prices cialis uk only now cialis 20 mg buy cialis uk no prescription link for you cialis price we choice cialis pfizer india cialis pills generic cialis at walmart no prescription cialis cheap cialis price in bangalore achat cialis en suisse
پنجشنبه 23 خرداد 1398 21:17

Very good content. With thanks!
only now cialis for sale in us cialis et insomni cialis with 2 days delivery cialis 5 mg schweiz acheter cialis meilleur pri tadalafil 5mg cialis generic tadalafil buy generic cialis 20mg uk usa cialis online cialis price in bangalore
چهارشنبه 22 خرداد 1398 18:11

Kudos. Quite a lot of advice.

viagra vs cialis the best choice cialis woman enter site natural cialis ou trouver cialis sur le net legalidad de comprar cialis where do you buy cialis generic cialis pro cialis generique cialis coupons cialis vs viagra
سه شنبه 21 خرداد 1398 05:03

What's up, I read your blogs regularly. Your writing style is awesome, keep it up!
جمعه 23 فروردین 1398 17:30

You actually explained it perfectly.
canada medication list northwest pharmacies Canadian Pharmacy USA canadian pharmacy viagra brand how safe are canadian online pharmacies prescriptions from canada without canadian mail order pharmacies canadian pharmacy uk delivery northwest pharmacies in canada pharmacy canada best
پنجشنبه 22 فروردین 1398 03:51

You actually stated it terrifically!
canadian medications, liraglutide buy viagra usa order canadian prescriptions online canadian pharmacy online 24 rx from canada is trust pharmacy in canada legitimate the best canadian online pharmacies the best canadian online pharmacies canadian cialis canadian pharmacys
دوشنبه 12 آذر 1397 16:07

Well expressed certainly. !
we use it 50 mg cialis dose cialis for bph cialis for sale south africa prezzo di cialis in bulgaria cialis 20 mg cut in half cialis 5 mg funziona cialis prices in england cialis tablets for sale achat cialis en europe cialis tablets
دوشنبه 12 آذر 1397 04:01

Regards, Fantastic stuff.
cialis generico in farmacia brand cialis generic buy cialis online cheapest cialis generic cialis manufacturer coupon cialis 200 dollar savings card cost of cialis per pill prices on cialis 10 mg cialis taglich cialis per paypa
یکشنبه 11 آذر 1397 03:41

With thanks. A good amount of advice.

we recommend cialis best buy viagra cialis levitra only now cialis for sale in us canada discount drugs cialis click here to buy cialis prezzo di cialis in bulgaria cialis patentablauf in deutschland cialis 5 mg para diabeticos cialis dosage recommendations price cialis wal mart pharmacy
شنبه 10 آذر 1397 16:08

Regards! I like it!
acheter du cialis a geneve cialis 10 doctissimo buy name brand cialis on line viagra cialis levitra chinese cialis 50 mg tesco price cialis generic cialis 20mg tablets cialis taglich cialis daily reviews cialis 20mg preis cf
شنبه 10 آذر 1397 03:17

You reported it really well!
cialis for bph side effects for cialis cialis generique cialis australian price when will generic cialis be available generic cialis pro buy cialis online wow cialis tadalafil 100mg the best choice cialis woman callus
جمعه 9 آذر 1397 16:02

Very good knowledge. Many thanks!
cialis sale online cialis et insomni no prescription cialis cheap generic cialis review uk 40 mg cialis what if i take enter site natural cialis cialis in sconto brand cialis nl cialis et insomni generic cialis soft gels
پنجشنبه 8 آذر 1397 16:53

Regards, Numerous data!

acheter cialis kamagra canadian discount cialis cialis 5mg prix prices on cialis 10 mg 5 mg cialis pharmacie en ligne order cialis from india cialis bula cialis generico in farmacia cialis generic tadalafil buy cialis pills boards
چهارشنبه 7 آذر 1397 16:27

Thank you, Ample information!

look here cialis cheap canada cialis 30 day trial coupon safe site to buy cialis online cialis uk cialis 5 mg scheda tecnica purchase once a day cialis cialis efficacit cialis rezeptfrei sterreich cialis 5 mg schweiz cialis para que sirve
چهارشنبه 7 آذر 1397 04:22

Really loads of great material.
generic cialis tadalafil are there generic cialis generic cialis at the pharmacy buying cialis in colombia we like it cialis price cialis professional from usa cialis 5 mg para diabeticos cialis from canada where to buy cialis in ontario cialis prezzo al pubblico
جمعه 20 مهر 1397 02:30

Thanks. Quite a lot of stuff.

levitra prices levitra levitra 20 mg bayer prezzo levitra 20 mg bayer prezzo levitra 10 mg kopen levitra 20mg levitra 10 mg kopen levitra 20mg levitra without a doctor prescription buy levitra online
سه شنبه 10 مهر 1397 15:14

Wow quite a lot of awesome advice!
interactions for cialis generic for cialis cialis generique 5 mg cialis lilly tadalafi cialis super kamagra cialis sicuro in linea cialis 5 mg schweiz we recommend cialis info price cialis best trusted tabled cialis softabs
یکشنبه 8 مهر 1397 09:45

Terrific material. With thanks.
cialis flussig tadalafil 20mg cialis canada cialis kaufen cialis official site cialis professional yohimbe cialis 20 mg cut in half cialis generico en mexico cialis billig cialis daily dose generic
شنبه 7 مهر 1397 10:42

Great knowledge. With thanks.
precios cialis peru 5 mg cialis coupon printable interactions for cialis we use it cialis online store only best offers 100mg cialis cialis pas cher paris cialis coupons printable how to purchase cialis on line enter site very cheap cialis cialis professional from usa
شنبه 31 شهریور 1397 23:22

You said it adequately..
canadian drugstore prescription drugs without prior prescription pharmacy canada reviews order canadian prescriptions online canada online pharmacies medication canada drug online pharmacies canadian online pharmacies how safe are canadian online pharmacies canadian pharmacy cialis
سه شنبه 27 شهریور 1397 20:56

Cheers! I value it.
cialis usa cost cialis price thailand cialis ahumada cialis daily prices for cialis 50mg buy cialis uk no prescription cialis 5 mg schweiz does cialis cause gout miglior cialis generico cialis 5 mg scheda tecnica
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
گنجینه تصاویر قرآنی
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : ایوب حسینی
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در مورد فوتووبلاگ گنجینه تصاویر قرآنی ؟آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
فوتوبلاگ قرآنی صورالمبین
كد لوگوی ما
کلیپ نما اشتراک ویدئو و کسب درامد

                    
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic